Obróbka metali

Obróbka metali to procesy technologiczne, które mają na celu zmianę wymiarów, kształtów i właściwości fizycznych oraz chemicznych wybranych surowców. W jej ramach można wyróżnić wiele rodzajów – obróbkę mechaniczną, plastyczną, cieplną, chemiczną i cieplno-chemiczną. Dzięki odpowiedniemu procesowi można nadać dowolnemu przedmiotowi pożądaną formę, rozmiary i jakość.

Obróbka metali na maszynach CNC jest jedną z wydajniejszych metod wytwarzania precyzyjnych części metalowych. Uzyskuje się je podczas skrawania i zamiany nadmiaru metalu w wióry. Te usuwa się z przestrzeni obróbczej. Proces ten realizowany jest z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo. Można mu poddawać większość metali, choć niektóre z nich, takie jak stal nierdzewna, czy aluminium, są wykorzystywane najchętniej.

Obróbka metali CNC

Obróbka metali CNC to proces skomplikowany, determinowany przez wiele czynników. Każdy projekt wymaga analizy wszystkich technicznych elementów i doboru odpowiedniej metody obróbki. Zwykle stosuje się:

  • frezowanie CNC – sprawdza się w obróbce płaszczyzn i skomplikowanych kształtów,
  • toczenie CNC – stanowi dobry sposób na obróbkę brył obrotowych.

Frezowanie CNC należy do jednej z najlepiej rozwiniętych metod wytwarzania części i podzespołów dla światowego przemysłu. Wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań, np. odpowiednich systemów komputerowych, stworzyło nowe możliwości w analizowanym obszarze. Uzyskiwane elementy są dzięki temu niezwykle precyzyjne, a produkcja wydajna.

Precyzyjna obróbka metali

Wiedza i doświadczenie, a także profesjonalny sprzęt, to czynniki ważne dla precyzyjnej obróbki metali. Stosuje się w niej odpowiednie narzędzia skrawające. Cały proces jest możliwy dzięki wzajemnemu ruchowi narzędzia wobec przedmiotu obrabianego. Narzędzia te na ogół wykonane są ze specjalnych, wyjątkowo twardych i wytrzymałych materiałów.

Obróbka CNC zapewnia wyjątkową wydajność produkcji i jakość uzyskiwanych elementów. Stosowanie nowoczesnych mechanizmów napędowych i innych komponenty obrabiarek ma wpływ na znaczne przyspieszenie cykli obróbczych. Co więcej, innowacyjne konstrukcje obrabiarek numerycznych umożliwiają uzyskanie ekstremalnie wysokich precyzji wykonania części.