Obróbka skrawaniem odlewów

Specjalnością naszej firmy jest obróbka skrawaniem odlewów. To bardzo efektowna, precyzyjna metoda obrabiania materiału takiego jak stal, stal węglowa, stal nierdzewna, żeliwo, aluminium, mosiądz, brąz, tworzywa sztuczne. Jest to świetna metoda do precyzyjnej obróbki metalu. W niektórych przypadkach jest to jedyny sposób, aby otrzymać elementy o skomplikowanych kształtach. Wymaga to jednak odpowiedniej kadry, dysponującej wiedzą i doświadczeniem. W naszej firmie pracują specjaliści w tej dziedzinie. Postawiliśmy również na technologię CNC, co zapewnia precyzję i szybkość wykonania.

Odlewanie i skrawanie

Aby gotowy produkt, po odpowiednim skrawaniu mógł powstać, koniecznym etapem jest wykonanie odlewu. To najczęściej stosowany półfabrykat w przemyśle. Powstaje po zastosowaniu uniwersalnej technologii odlewania, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania nieraz skomplikowanych kształtów. Pozwala to na produkcję dużej ilości w stosunkowo krótkim czasie. Po wykonaniu modelu przedmiotu, a następnie zrobieniu formy, zalewa się ją roztopionym metalem. Po wystygnięciu i wyjęciu z formy odlewu przystępuje się do jego dalszej obróbki. Najpierw jest to jego dokładne oczyszczenie z masy formierskiej, a czasami poddanie jeszcze obróbce cieplnej, dzięki czemu następuje zmniejszenie twardości przed właściwym skrawaniem odlewów, a także poprawienie parametrów wytrzymałościowych. Mechaniczna obróbka skrawaniem odlewów ma na celu uzyskanie kształtu, elementów i detali, które dało się utworzyć samym odlewem. Dokonujemy tego, w zależności od potrzeb poprzez frezowanie, toczenie, spawanie i szlifowanie. 

Skrawanie odlewów to proces skomplikowany, wymagający wcześniejszego dokładnego zaprojektowania, niemożliwy bez wiedzy i doświadczenia pracownika, który odpowiedzialny jest za cały ten proces. Nasza wykwalifikowana kadra pracuje również na maszynach CNC, co ułatwia osiągniecie pożądanego efektu, nawet w skomplikowanych zleceniach. Niemniej proces ten wymaga dużych umiejętności programowania i sterowania urządzeniem. Specjalizujemy się w obróbce skrawaniem odlewów, ale realizujemy również wszystkie etapy produkcji od wykonania projektu elementu, przez odlew i jego wykończenie skrawaniem.

Precyzyjna obróbka skrawaniem odlewów

W obecnych czasach obróbka skrawaniem jest najpopularniejszym i najefektywniejszym sposobem przygotowania materiałów do produkcji m.in. silników. Stosuje się ją w wielu gałęziach przemysłu, w branży lotniczej czy elektronicznej. Zwłaszcza tam, gdzie liczy się niebywała precyzja. Poprzez działanie, jakim jest precyzyjna obróbka skrawaniem, istnieje możliwość otrzymania elementów, posiadających wcześniej wyznaczony i zaprojektowany kształt. Obróbce można poddać wiele materiałów, m.in. tworzywo sztuczne, aluminium czy stal. Obróbkę skrawaniem wykonuje się poprzez toczenie, wiercenie, gwintowanie lub frezowanie. 

Co jest istotne podczas procesu precyzyjnej obróbki skrawaniem odlewów?

Nie ulega wątpliwości, iż obróbka skrawaniem to bardzo precyzyjny zabieg. Dlatego też na zadowalający efekt mają wpływ dwa główne czynniki: doświadczenie i umiejętności osoby przeprowadzającej obróbkę, jak i jakość maszyn CNC. Jeśli obie te składowe będą na najwyższym poziomie, obróbka skrawaniem będzie przeprowadzona w prawidłowy sposób. Naszą siłą jest wykwalifikowana kadra specjalistów. 

Zastosowanie metody obróbki skrawaniem odlewów

Perfekcyjne zachowanie parametrów projektu możliwe jest dzięki metodzie precyzyjnej obróbki skrawaniem odlewów, dlatego często stosowana jest w gałęziach przemysłu, w których liczy się dokładność, czyli między innymi branży elektronicznej, energetycznej, motoryzacyjnej, lotniczej i medycznej. Precyzyjna obróbka skrawaniem CNC odlewów przebiega w sposób w pełni zautomatyzowany, jednak operator maszyny sterowanej numerycznie programuje urządzenie i nadzoruje cały proces. Obróbka skrawaniem odlewów ma szerokie zastosowanie i bardzo ułatwia otrzymanie precyzyjnych elementów. Niektóre z nich możliwe są tylko po zastosowaniu obróbki skrawaniem CNC odlewów. Ponadto nie tylko pozwala ona na idealne odwzorowanie nawet najbardziej skomplikowanego projektu, ale także na wykonanie większej liczby, o dobrej jakości w krótkim czasie. Klasyczne obrabiarki nie zapewniają tej możliwości

Etapy obróbki i różnice między frezowaniem i toczeniem CNC

Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu w programie komputerowym, następnym adaptacja go na plan sterowania narzędziami, w końcu właściwa obróbka – frezowaniem, toczeniem, szlifowaniem.

Jednym z najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem odlewów jest frezowanie CNC. Celem obróbki skrawania odlewu jest oddzielenie mniejszych skrawków od większego elementu. Narzędzie tnące wykonuje ruch obrotowy, a płaszczyzny, powierzchnie kształtowe, kanaliki, uzębienia, rowki są jedno po drugim obrabiane ostrymi narzędziami. W tym czasie obrabiany materiał porusza się w sposób posuwisty. W zależności od przyjętych kryteriów obróbki istnieje kilka technik frezowania.

Nieco inaczej obróbka skrawaniem odlewów odbywa się poprzez toczenie CNC, które polega na kształtowaniu brył obrotowych, czyli kul, wałków, stożków, gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. W trakcie procesu toczenia materiał podlegający obróbce jest wprawiany w ruch główny obrotowy, a narzędzie skrawające wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy. Również toczenie CNC odbywać się na kilka sposobów.

Ostatnim etapem precyzyjnej obróbki skrawania odlewu jest szlifowanie materiału za pomocą szlifierki, wyposażonej w ściernicę. Po tej końcowej obróbce otrzymujemy element o precyzyjnie oddanych parametrach i nienagannym wyglądzie.

Warto u nas złożyć zamówienie

Posiadamy nowoczesny sprzęt, wykwalifikowany zespół oraz doświadczenie. Możemy więc zaoferować precyzyjną obróbkę skrawania odlewów, co pozwoli uzyskać nawet najbardziej nietypowe kształty. Wychodzimy więc naprzeciw wszelkim zapotrzebowaniom, zmieniających się wraz z rozwojem technologii w przemyśle. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym procesie. Zapraszamy do współpracy!